SKU: DI-YE-ES88-AUG300
92Cc Post Hole Digger 300Mm Petrol Drill Auger Extension Bits
Free shipping on 95% of products Australiawide
In Stock
afterpay More info.
The Post Hole Borer/Digger is geared up to do simple post boring as well as serious deep hole boring. Its class-leading 92cc 3kW 2-stroke petrol engine revs up to 9000rpm to get your hole dug out with precision and ease. The advanced vertical gearbox design also allows for better efficiency and reliability with the motor.
Featuring a solid 20mm auger mount, the Hole Borer/Digger allows the reinforced augers and extensions to connect securely to break hard ground with minimum fuss. In fact, you can bore to as deep as 1.8m with 80cm extension pole which is more than suitable for most jobs.
Features
Exclusive 92CC pro-series model
Heavy-duty sturdy steel construction
Easy start up; fast responsive engine
Advanced vertical gearbox design
Quality rubber hand grip
Efficient and reliable
Comes with a mounting kit a safety pack
Specifications:
Displacement: 92CC
Engine type: Single cylinder, air-cooled, 2-stroke
Auger material: 65Mn steel
Ignition system: C.D.I.
Rated output power: 3.0KW
Gasoline vs. 2 stroke oil mixture ratio: 25:1
Fuel tank capacity: 1.2L
Maximum engine speed: 9000 ± 500RPM
Auger length: 100cm
Auger size: 300mm
Extension shaft: 80cm in length
Max depth: 1.8M
Package Content
(1) 92CC Engine x1
(2) 80cm Extension x1
(3) 300mm Auger x1